haydenpeffleypecv4s haydenpeffleypecv4s
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

kali spent $50 on 4 rose bushes and 1 geranium. jasmine spent $118 on 8 rose bushes and 11 geraniums. what is the cost pf one rose and one geranium?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 01-09-2018
Hi!

Let's write a system of equations o solve this.

(r=rose
g=geranium)

4r+g=50
8r+11g=118

Isolate g on one side in the first equation.

4r-4r+g=50-4r
g=50-4r

Now put in the value of g.
8r+11(50-4r)=118

Solve
Use the distribution property
8r+550-44r=118
8r-44r=-432
-36r=-432
r=12

Now put in the value of r

8*12+11g=118
96+11g=118
11g=22
g=2

One rose costs $12
One geranium costs $2

Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer Link

Otras preguntas

Kaylee came up with a input/output table that she believed do not have a rule. Do you think Kaylee is correct? Explain your thinking.
C:Windows Home user a Leg file(file) Status Report (report Identify the rootdrrectory ||| In Identify the name of the drive. 3 Identify the subdirectory of the
Language development of bilingual learners is ______ than that of monolingual learners. 1) faster 2) slower 3) equal 4) cannot be determined
Can I have sex?????????????????????
Intr o clasa sunt 36 de elevi arata ca cel putin 6 dintre acestia sunt nascuti in aceasi zi a saptamanii
h(x)=1/x ,find h(-1/2)
Mother needs 7.5 metres of cloth to sew 5 bags. How many metres of cloth must she buy to sew 12 such bags?
someone answer this for me please xoxo
3c − 16 = 5 please oh please help me rn
How do I have sexxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx