lorraine1999 lorraine1999
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

A 16-ounce package of frozen vegetables costs $2.10. How much would you expect a 12-ounce package to cost?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 03-07-2018
Hi!

We need to find the cost per ounce. 
2.10/16 = 0.13125

It costs 0.13125 per ounce. 

Now find the cost of 12 ounces. 
12 * 0.13125 = $1.58

The answer is $1.58

Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer Link
XSadness
XSadness XSadness
  • 03-07-2018
Hello.

The answer is $1.57

You would have to divide 2.10 by half to get 1.57.

Have a nice day
Answer Link

Otras preguntas

9/4 is between what two numbers
Jenny can type 1,200 words in just 15 minutes. How many words can she type in one hour?
Which two key principles of government are included in the Declaration of Independence?
Hirva ate 5-.8 of a medium pizza.elizabeth ate 1-.4.how much pizza did they eat together
The northwest ordinance of 1787 set a precedent for other western territories by
What is 1/100 of 605
Hirva ate 5-.8 of a medium pizza.elizabeth ate 1-.4.how much pizza did they eat together
In which two ways do extras function in a drama?
autumn used 0.675 of the battery life on her mp3 player. her brother borrowed it to play a game and used 0.2 of the total battery life. of her mp3 player shows
which group of elements would most likely be used for electrical wires? why? give an example (symbol and name)