AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

1/2 plus blank equals 3/4​
What information is given on the y-axis of graphs of stellar spectra?
What kind of skill is persuasion? soft skill hard skill neutral skill high skill
PLEASE HELP ILL GIVE CROWN!!!! What region receives the least amount of direct sunlight? A ) High latitudes (Polar Region) B ) Middle latitudes ( Temperate R
ana rosas favorite place to be was...
how did Adam Smith's philosophy influence the economy locally and globally?​
Please help I am sooooo confused
The total $ amount of the goods and services produced in a country in a given year.
The sum of two numbers a and b is equal to c. The number line below shows the values of a and c. What is the value of b?​
Caroline is saving up to buy a new video game .she already has $45 and can save an additional $9 per week using money from her after-school job how much total m