jake4445 jake4445
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

takabaka526
takabaka526 takabaka526
  • 02-07-2018
37 cents per can. ($0.37/can)
Answer Link
annaclaire22 annaclaire22
  • 02-07-2018
2.70 per can because when you work out the math you get that
Answer Link

Otras preguntas

The European Economic Community aimed to improve post-war European economies recover by…
QUESTION 2 think about the article. why do some people think the weather bought people to Australia?​
A weight of 200 n is hung from a spring with a spring constant of 2500 n/m and lowered slowly. How much will the spring stretch?
What is the nicest thing someone has ever said to you and why did they say it??
Just number 1 please and explain
Is yeast unicellular or multicellular organisms?
Create 4 sentences using what each sentence needs in the image below.Use one of these animals jaguar, manatee, and monarch butterfly.
If tanθ= 2 find cotθ using identities. This is in quad. 1.
What was the most significant motivation for Prohibition?
Solve the quadratic equation by using either a numeric or a graphic approach. x squared + 2 x minus 3 = 0 a. x = -1.1 or x = -2 c. x = 2 or x = -5 b. x = 2.3 or