shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

If you flipped a penny 99 times and each time it came up heads, then the chance of the penny coming up heads again is ____ . 50% 1% 100% 25%
6,000 multiplied by power of 10
Which family need is fulfilled by expressing your feelings in a positive, truthful manner? A. love B. respect C. commitment D. effective communication
Simplify 8(R + 6) - 2R.
Bobby and Cheryl each rounded 745,829 to the nearest ten thousand .Bobby wrote 750,000 and Cheryl wrote 740,000 Who is correct?explain the error that was made
An interview conducted by a research writer would be a _____ source. secondary reliable primary tertiary
add or subtract mentally 8.01+1.09
How is the process of dividing integers similar to the process of multiplying integers
__________ are best for exhaustive searching for particular data like names, terms, and text. a. Search engines b. Databases c. Directories X d. Online reso
why is it important to use metric system when conducting scientific investigation